Wakacje z matematyką

Ile czasu zostało do następnych wakacji? Kiedy wreszcie skończy się szkoła? Niektórzy nie zadają sobie tego stereotypowego pytania, gdyż człowiek uczy się przez całe życie. Również w czasie wakacji.

Ten tekst nie jest sponsorowany. Ciekawe przedsięwzięcia związane z pasją uprawiania matematyki warto nagłośnić bezinteresownie.

Wakacje z matematyką

W ostatnich latach daje się zauważyć zainteresowanie nauczaniem matematyki. Są nawet poświęcone temu reklamy telewizyjne. Rodzina jedzie taksówką na ulicę Rejewskiego. Kim był ten Rejewski? Dziecko odpowiada, że to Marian Rejewski, który rozpracował niemiecką maszynę szyfrującą Enigmę. Konkluzja: warto uczyć się historii. Ale dla mnie jest i inna: warto uczyć się matematyki. Kolejne hasło: matematyka — to się liczy. Przekonanie społeczeństwa niechętnego na ogół matematyce to tego, że jest ona nieodzowna, że rządzi całą techniką i nie można być wynalazcą bez jej znajomości, jest zadaniem trudnym. Swoją cegiełkę postanowił dołożyć jeden z banków.

Wakacje z matematyką to nazwa organizowanego przez mFundację konkursu grantowego wspierającego ciekawe projekty wakacyjne związane z królową nauk. Wyjazdy wakacyjne nie trwają całe dwa miesiące. Dlatego warto część czasu wolnego spędzić aktywnie. Jedną z możliwości jest spotkanie z matematyką. Fundacja nie organizuje takich spotkań, ale je finansuje. A ma z czego, gdyż jest związana z bankiem. Jej misją jest wspieranie programów służących podnoszeniu poziomu edukacji i jakości życia społeczeństwa. Fundacja skupia się na promowaniu edukacji matematycznej wśród dzieci i młodzieży oraz aktywizacji nauczycieli i społeczników, by za ich pośrednictwem pokazać dzieciom, że matematyka jest nauką ciekawą i wszechobecną w naszym otoczeniu.

Omawiany projekt organizowany jest po raz drugi. Rok temu związany był z Łodzią. Wzięło wtedy udział prawie 700 uczniów. Przeprowadzono łącznie ponad 200 godzin zajęć. Dzieci miały okazję uczestniczyć w licznych grach miejskich, wykładach czy przygotowaniu kremu wg. gramatury i przepisu podanego podczas mini–wykładu Umiesz liczyć-licz na siebie (aby otrzymać składniki, trzeba było rozwiązać matematyczną zagadkę). Zapewne i w tym roku finansowanie mogą uzyskać podobne projekty. A konkurs zostaje rozszerzony na sześć miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław i  Warszawę.

Więcej informacji o procedurze składania wniosków oraz o adresatach przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Fundacji.

Może w przyszłości ktoś, kto weźmie udział w tych letnich matematycznych zabawach, zostanie matematykiem, inżynierem, bankowcem. A może tylko (i aż) będzie przekonany, że matematyka jest ważna wpajając to swoim dzieciom. Warto uczyć się matematyki.

Dodaj komentarz