O pisaniu na forum

Od 1 czerwca 2010 jestem aktywnym członkiem forum matematyka.pl. Dlaczego tam się udzielam? Zawsze byłem zainteresowany popularyzacją matematyki. Ponadto – chyba Czytelnicy zdążyli już zauważyć – matematyka oprócz zawodu jest też moim hobby. Jeszcze końcem zeszłego stulecia zapisałem się na listę dyskusyjną (kiedyś takie istniały) pl.sci.matematyka. Uczestniczyłem w niej jakieś trzy lata, potem przestałem. Do systematycznego pisania wróciłem, gdy zainstalowałem w mieszkaniu stałe łącze internetowe.

Pobyt na forum ma dla mnie wymierne korzyści. Nauczam matematyki na uczelni technicznej. Nie prowadzimy kierunku matematyka, więc nie ma za bardzo styczności z poziomem uniwersyteckim. Oczywiście praca naukowa ma jakiś wpływ na stałe pogłębianie tego rodzaju wiedzy, ale w wąskim zakresie własnej specjalności. Pomoc studentom w rozwiązywaniu ich zadań pozwala na stałe utrzymywanie jako takiego poziomu.

Jednak forum miało również wpływ na mój proces habilitacyjny. Tydzień przed kolokwium habilitacyjnym pojawiło się następujące zadanie: pokazać, że jeśli zbiór $A\subset\RR$ ma dodatnią miarę Lebesgue’a, to istnieją takie $a,b\in A$, że różnica $a-b$ jest liczbą wymierną. Ten fakt wynika natychmiast z twierdzenia Steinhausa mówiącego, że przy podanym założeniu zbiór $A-A=\{a-b:a,b\in A\}$ ma niepuste wnętrze. Proszę sobie wyobrazić, że podczas kolokwium otrzymałem pytanie właśnie o twierdzenie Steinhausa i jego uogólnienia.

Gdy założyłem bloga, moja aktywność na matematyka.pl spadła, jednak dalej piszę po kilka postów dziennie. Myślę, że dalej będę to robił. Zapraszam do odwiedzania tego forum – naprawdę warto.

2 komentarze do “O pisaniu na forum

 1. Jest to dość zaskakujące, gdyż pamiętam zadanie cytowane przez Ciebie. Pamiętam je dlatego, że jeden z moich kolegów miał zadanie, którego rozwiązanie mogło opierać się właśnie na twierdzeniu Steinhausa: http://www.matematyka.pl/252528.htm

  Aktywność na forum dalej pozostaje wysoka 🙂 Wiadomo jednak, że chcąc iść z czymś krok naprzód, trzeba zredukować czas poświęcony na inne rzeczy. Tak też było ze mną.

  Pozdrawiam.

  • Bardzo dziękuję za przemiły komentarz. Czuję się zaszczycony, gdyż napisała go Sama Administracja Forum 🙂

   Tak – linkowane w komentarzu zadanie jest właśnie tym, o którym pisałem. Skoro o nim, Karolu, pamiętasz, znaczy, że jest ciekawe.

   Warto prześledzić cały wątek dotyczący tego zadania. Pojawiło się też rozwiązanie nie angażujące twierdzenia Steinhausa, lecz korzystające z niezmienniczości miary Lebesgue’a ze względu na przesunięcia.

Napisz komentarz