O pisaniu na forum

Od 1 czerwca 2010 jestem aktywnym członkiem forum matematyka.pl. Dlaczego tam się udzielam? Zawsze byłem zainteresowany popularyzacją matematyki. Ponadto – chyba Czytelnicy zdążyli już zauważyć – matematyka oprócz zawodu jest też moim hobby. Jeszcze końcem zeszłego stulecia zapisałem się na listę dyskusyjną (kiedyś takie istniały) pl.sci.matematyka. Uczestniczyłem w niej jakieś trzy lata, potem przestałem. Do systematycznego pisania wróciłem, gdy zainstalowałem w mieszkaniu stałe łącze internetowe.

Pobyt na forum ma dla mnie wymierne korzyści. Nauczam matematyki na uczelni technicznej. Nie prowadzimy kierunku matematyka, więc nie ma za bardzo styczności z poziomem uniwersyteckim. Oczywiście praca naukowa ma jakiś wpływ na stałe pogłębianie tego rodzaju wiedzy, ale w wąskim zakresie własnej specjalności. Pomoc studentom w rozwiązywaniu ich zadań pozwala na stałe utrzymywanie jako takiego poziomu.

Jednak forum miało również wpływ na mój proces habilitacyjny. Tydzień przed kolokwium habilitacyjnym pojawiło się następujące zadanie: pokazać, że jeśli zbiór $A\subset\RR$ ma dodatnią miarę Lebesgue’a, to istnieją takie $a,b\in A$, że różnica $a-b$ jest liczbą wymierną. Ten fakt wynika natychmiast z twierdzenia Steinhausa mówiącego, że przy podanym założeniu zbiór $A-A=\{a-b:a,b\in A\}$ ma niepuste wnętrze. Proszę sobie wyobrazić, że podczas kolokwium otrzymałem pytanie właśnie o twierdzenie Steinhausa i jego uogólnienia.

Gdy założyłem bloga, moja aktywność na matematyka.pl spadła, jednak dalej piszę po kilka postów dziennie. Myślę, że dalej będę to robił. Zapraszam do odwiedzania tego forum – naprawdę warto.

2 komentarze

 1. Jest to dość zaskakujące, gdyż pamiętam zadanie cytowane przez Ciebie. Pamiętam je dlatego, że jeden z moich kolegów miał zadanie, którego rozwiązanie mogło opierać się właśnie na twierdzeniu Steinhausa: http://www.matematyka.pl/252528.htm

  Aktywność na forum dalej pozostaje wysoka 🙂 Wiadomo jednak, że chcąc iść z czymś krok naprzód, trzeba zredukować czas poświęcony na inne rzeczy. Tak też było ze mną.

  Pozdrawiam.

  1. Bardzo dziękuję za przemiły komentarz. Czuję się zaszczycony, gdyż napisała go Sama Administracja Forum 🙂

   Tak – linkowane w komentarzu zadanie jest właśnie tym, o którym pisałem. Skoro o nim, Karolu, pamiętasz, znaczy, że jest ciekawe.

   Warto prześledzić cały wątek dotyczący tego zadania. Pojawiło się też rozwiązanie nie angażujące twierdzenia Steinhausa, lecz korzystające z niezmienniczości miary Lebesgue’a ze względu na przesunięcia.

Dodaj komentarz