Przejdź do treści

Pomoc w nauce tabliczki mnożenia

Artykuł promowany

Czym jest tabliczka mnożenia i czemu często sprawia trudności?

Tabliczka mnożenia to tabelaryczne zestawienie wyników mnożenia liczb naturalnych. Jest to podstawa arytmetyki, którą należy opanować przed nauką trudniejszych zakresów z matematyki. Tabliczka mnożenia przyda się nie tylko podczas geometrii, czy przy funkcjach, ale również będzie bardzo przydatna w nauce fizyki. Dlatego opanowanie tabliczki mnożenia we wczesnym okresie nauki będzie dla dziecka bardzo przydatne i ułatwi dalszą naukę w szkole. Mnożenie sprawia trudności zarówno dzieciom, jak i niektórym dorosłym osobom, czego powodem jest brak potrzeby używania tabliczki mnożenia. Obecnie korzysta się z obsługi kalkulatorów, a nie jak dawniej polega się na własnej umiejętności liczenia. Dzieci coraz częściej mają problemy z podstawowymi działaniami, a opanowanie tabliczki mnożenia uważają za nieprzydatne. Trudności z mnożeniem niekoniecznie wynikają z braku nauki, ale zazwyczaj z niewłaściwego jej przekazania. Jeśli chcemy, aby dziecko szybki i w pełni opanowało tabliczkę mnożenia, warto postawić na kreatywność. Jako dorośli musimy zadbać o naukę naszych pociech.

Nauka tabliczki mnożenia

Odpowiednie podejście to klucz do sukcesu. Już od najmłodszych lat swoje dziecko możesz uczyć go matematyki. Na początek wystarczy jak wspólnie zaczniecie liczyć, a Ty nauczysz je poszczególnych liczb. W starszym wieku dziecka możecie zająć się już trudniejszymi zadaniami matematycznymi. Jeśli zainteresujesz dziecko liczeniem już od najmłodszych lat jego życia, jego nauka matematyki nie będzie dla niego straszna, ani nudna. Pamiętaj, aby w okresie nauki szkoły nie krytykować, nie oceniać. Pomóż dziecku zainteresować się przedmiotem, a nauka nie sprawi mu trudności.

Sposoby na naukę

Jeśli dziecko nie jest zainteresowane nauką tabliczki mnożenia, albo nauka nie przynosi pożądanych efektów można zdradzić dziecku pewne tajniki, które ułatwią mu zapamiętanie tabliczki mnożenia. Początkowo dla dziecka może się wydać niemal magiczne mnożenie liczb, które w odwrotnej kolejności dają ten sam wynik. Ułatwieniem w nauce mnożenia może być chociażby zapamiętanie ciągłego powtarzania działania, które zawiera w sobie rym, tak jak 5×5=25. Dziecko może spróbować wymyślić techniki ułatwiające mu zapamiętanie tabliczki mnożenia.

Pierwszym sposobem, które dziecko może wykorzystać jest nauka mnożenie na dłoniach. Jeśli mnożenie dotyczy liczb większych od 5 wystarczy zacisnąć pięści. Wystarczy pomnożyć otwarte oraz zamknięte palce, które dadzą poszczególne wyniki, które będą ostatecznym wynikiem danego mnożenia.

Nauka tabliczki mnożenia może również odbywać się poprzez zabawę. W tym celu razem z dzieckiem możecie samodzielnie zrobić gry, albo skorzystać z gier online, gier kartonowych bądź tych zakupionych w sklepie. Jeśli zdecydujecie się na samodzielnie robione gry, będziesz miał pewność, że Twoje dziecko szybkiej zapamięta tabliczkę mnożenia. Opracowanie takich pomocy naukowych to najlepsza nauka dla dzieci. Nie tylko sprawia im przyjemność, ale też skutecznie działa na ich pamięć. Zobacz artykuły: Jak ćwiczyć pamięć u dzieci? oraz Jak pomóc dzieciom aby uczyły się z chęcią i z sukcesem?

Gry można zrobić na trzy sposoby:

  • kolorowe kartoniki – zapisanie działania i jego wyniku na obydwu stronach kolorowych kartek;
  • zabawa z kostką – wynik uzyskany z rzuconej kostki należy pomnożyć przez liczbę zapisaną na kartce;
  • rozpisywanie działań – dziecko, który ma trudności z zapamiętaniem działań, może spróbować je rozpisać.

Zakupione drewniany gry są bardzo podobne do tych, które można samodzielnie zrobić z kolorowych kartek. Wiele gier ułatwiających naukę i sprawiających przyjemność dzieciom jest dostępna również online. Dzięki takim zabawom zapamiętanie tabliczki mnożenie nie będzie już sprawiało tyle trudności.