Wykład dla młodzieży

Dzisiaj gościłem w Powiatowym Zespole Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach, gdzie zostałem zaproszony przez dyrekcję szkoły celem wygłoszenia wykładu z matematyki dla młodzieży. Temat brzmiał: Wybrane zagadnienia optymalizacyjne. Klikając tytuł można pobrać prezentację, jaką się posłużyłem. Zapraszam do czytania.

4 komentarze do “Wykład dla młodzieży

  1. Super! Trochę się zdziwiłem, że użyłeś rachunku różniczkowego w referacie dla uczniów szkoły średniej. Ale w tym roku ten dział wrócił na maturę, mam rację? Ponadto – świetne zadanie z tym klinującym się balem! Nie znałem tego, dzięki 🙂 . Ćwiczenie domowe – zrobiłem je dla treningu i wysłałem ci rozwiązanie na maila.

    • Dyrekcja szkoły poprosiła mnie o wykład na poziomie akademickim sugerując kilka tematów do wyboru. Proponowany zakres materiału nieco zmieniłem i postawiłem sobie za cel pokazanie, że rachunek różniczkowy jest tylko jednym z dostępnych środków w rozwiązywaniu zagadnień optymalizacyjnych. Tak więc posłużenie się pochodnymi było zamierzone.

  2. Przy ekstremum warunkowym można by wspomnieć o metodzie mnożników Lagrange’a ale to chyba by wykraczało poza wykład 🙂

Napisz komentarz